Pâinea zilnică
„TĂTICULE, M-AI UITAT!"
El însuşi a zis: „Nicidecum n-am să te las, cu nici un chip nu te voi părăsi".
Evrei 13:5
Text: Deuteronom 31:1-8
A fi uitat este unul dintre cele mai dezamăgitoare şi tulbuătoare sentimente din viaţă. În cartea sa: „Psalmii populari ai credinţei", pastorul Ray Stedman povesteşte o experienţă personală care subliniază cît de îngrozitor este să fii lăsat deoparte, „Într-o duminică dimineaţa, scrie el, după serviciul divin, am plecat acasă singur. Fiica mea Laurie, de 7 ani, era în sala copiilor. Am crezut că este cu mama ei. Soţia mea a crezut că este cu mine. Astfel, Laurie a rămas la biserică." De îndată ce pastorul şi soţia au ajuns acasă, şi-au dat seama imediat de cele întîmplate şi repede au plecat spre biserică după Laurie. El a relatat: „Am gâsit-o aşteptîndu-mâ cu lacrimi mari în ochi. Cu cel mai sfîşietor reproş în voce, mi-a spus: „Tăticule, m-ai uitat!" Cu toţii am fost uneori uitaţi sau nebăgaţi în seamă de alţii. Dar există o persoană care niciodată nu va face aşa ceva - Tatăl nostru Cel ceresc. Psalmistul a spus: „Ochii Domnului sînt peste cei fără prihană" (Psalmul 34:15). Sîntem întotdeauna sub ochii Săi care veghează. În orele acelea de singurătate, cînd prietenii te-au uitat, cînd încercările te strivesc şi nu ştii ce să faci, nici încotro s-o iei, mîngîie-te în asigurarea că Domnul te vede. El ne cunoaşte în ce împrejurări ne aflăm şi se preocupă de noi. El este Acela care va merge cu tine. El a promis că „în nici un chip nu te va părăsi" (Evrei 13:5). Nici un copil al lui Dumnezeu nu poate să spună: „Tăticule, m-ai uitat!" - R.W.D.
Clipă de clipă păşesc cu Isus, Clipă de clipă, am viaţă de sus. Privind la El, o ce bucurie! Clipă de clipă-s al Lui pe vecie. - Whittle
TU poţi să-L uiţi pe Dumnezeu, dar El nu te va uita niciodată.