Scripturile în fiecare zi

28

Septembrie

Deuteronom 1:29-46

Pustiul a fost mare şi teribil. Dar cum l-a tre­cut Israel? Pe braţele Dom­nului (v. 31)! La expresia celei mai adânci nerecunoştinţe, „pentru că Domnul ne urăşte, (de aceea) ne-a scos din ţara Egiptului“ (v. 27), să ascultăm ce răspunde Dumnezeu prin gura lui Moise: „V-am purtat cum poartă un om pe fiul său“ (Exod 19.4;     Deuteronom 1.31). Câtă sensibilitate în această com­paraţie! Fapte 13.18 completează: „Timp de a­proape patruzeci de ani i-a îngrijit («ca o mamă în pustiu» – Darby).
Iu­birea puternică a unui tată, profunda sensibilitate a unei mame – Dumnezeu vrea să ofere totul alor Săi! (vezi şi Psalmul 103.13; Isaia 66.13). Ce anume cere în schimb o asemenea dragoste? Nimic alt­ceva decât încrederea deplină a unui copilaş care se lasă purtat pe braţe.
O altă dovadă a credincioşiei Domnului era modul în care deschisese calea poporului Său, cer­cetând locurile şi călăuzindu-i de la un popas la altul (v. 33). Oare trimi­terea cercetaşilor (v.22) nu a fost un semn de neîncredere şi de îndoială faţă de El?
Temerile necredinţei au fost urmate de nesocotinţă şi de îngâmfare, ati­tudine care i-a dus inevitabil la în­frângere în faţa duşmanului, făcând apoi să curgă lacrimi amare (v. 45).