Pâinea zilnică
O MUZICĂ BUNĂ
Text: Psalmul 119:49-56
Orinduielile Tale stnt prilejul ctntărllor mele, în casa pribegiei mele. psalmul 119:54
Să cînţi bine nu înseamnă numai să loveşti notele corect şi la timpul potrivit. H.V. Morton a descoperit acest lucru în catedrala
engleză Winchester. Împreună cu un grup de turişti, a urcat în turn ca să vadă clopotele. Ghidul le-a spus să ia fiecare cîte una din frînghiile clopotelor şi să tragă de ele atunci cînd el va face un semn. Făcînd astfel, fiecare la rîndul lui, s-a produs melodia cîn- tării: „Fii cu mine". Ei au fost uimiţi, dar atît a fost totul. Ei au recunoscut melodia, dar nu se putea zice că au produs o muzica melodioasă.
Viaţa creştină trebuie să producă muzică. Dar ea nu va reuşi numai prin respectarea în mod mecanic a unor anumite reguli. Ştim cu toţii că este bine să mergem la biserică, să dăm bani, să ne ferim de ucidere, adulter, furt, minciună, pentru că este mult mai bine decît să le facem. Trebuie să ascultăm de Dumnezeu, chiar şi atunci cînd nu am vrea s-o facem. Dar atunci cînd creştem în aprecierea pentru înţelepciunea standardelor lui Dumnezeu şi în dragoste pentru Mîntuitorul nostru, vom descoperi tot mai mult că respectarea legilor Lui aduce bucurie, pace, şi un sentiment de mare înălţare.
Putem avea acelaşi sentiment pe care îl are un bun instrumentist într-o orchestră bună atunci cînd cîntă o simfonie de Beethoven. Plăcerea noastră devine împlinirea voii lui Dumnezeu. Cînd se întîmplă acest lucru, putem spune împreună cu psalmistul: „Orîn- duielile Tale sînt prilejul cîntărilor mele, în casa pribegiei mele". Vieţile noastre vor face o muzică minunată. - H.V.L.
S-ascult de Domnul, la-nceput e greu,
Pînă-oi ajunge ca să am lumină;
Că tot ce cere-i spre binele meu,
Să-mi facă viaţa liberă, senină.- D.J.D-
Nu poate exista o armonie a inimii fără notele vesele ale ascultării.