Am ajuns la ultimul îndemn dat de Pavel lui Timotei, în care îl încurajează să păzească ce i s-a încredinţat. Asta se referă probabil la doctrinele adevărate ale credinţei creştine. Nu se pune aici problema sufletului sau mântuirii lui Timotei, ci este o referire la adevărul evangheliei harului lui Dumnezeu. Aidoma banilor depuşi la bancă, adevărul încredinţat lui Timotei trebuia păstrat „intact, integru şi nevătămat".
El trebuie să evite vorbele goale şi lumeşti şi împotrivirile ştiinţei (termenul latin scientia înseamnă pur şi simplu „cunoaştere" sau "cunoştinţe". Derivatul englezesc „science" (textul ediţiei din 1611) are acum un înţeles mult mai restrâns, de unde şi schimbarea pe care a operat-o ediţia NKJV) pe nedrept numite astfel. Prin vorbele goale se înţelege pălăvrăgeala cu privire la chestiuni lipsite de importanţă.
Pavel îşi dădea seama că Timotei va întâmpina o serie de învăţături care vor poza drept cunoştinţe adevărate, dar care în realitate vor fi opuse revelaţiei creştine, după cum arată şi episcopul Moule:
„Gnosticii din vremea lui Pavel pretindeau că-i pot duce pe discipolii lor „mai presus de ceata credincioşilor de rând, ridicându-i, chipurile, la un cer superior, populat cu iniţiaţi care ar cunoaşte tainele fiinţei şi care prin aceste cunoştinţe ar trăi o viaţă emancipată şi eliberată de robia materiei, lăfăindu-se în voie în lumea spiritului.”
De toţi aceştia Timotei trebuie să se depărteze. Asta s-ar referi în vremea noastră la cultele false cum ar fi „Ştiinţa Creştină". Sistemul acesta pretinde că este creştin în caracter şi că posedă cunoştinţa adevărată, dar este pe nedrept numit astfel. Nu este nici creştin, nici ştiinţă!
Versetul acesta poate fi aplicat şi la numeroasele forme ale ştiinţelor naturii, aşa cum sunt acestea predate în şcolile de azi. De fapt nici o descoperire adevărată a ştiinţei nu poate să contrazică vreodată Biblia, pentru că secretele universului au fost plasate în univers de Cel care a scris Biblia, însuşi Dumnezeu. Dar multe din aşa-numitele fapte ale ştiinţei nu sunt în realitate nimic altceva decât teorii nedemonstrate. Orice ipoteze de acest gen, care contrazic Biblia, trebuie respinse.